Поиск
  • ukrlitva

Човен «Вітаутас Великий» біля Вежі

Пост обновлен 7 окт. 2018 г.

Учасники литовського телевізійного проекту «Національна експедиція», які з 22 червня по 12 липня 2018 року подорожували по Дніпру на дерев’яному судні «Vytautas Didysis» («Вітовт Великий»), дісталися Дозорної вежі поблизу села Веселе Бериславського району Херсонської області.У цьому унікальному телепроекті беруть участь відомі литовські історики, журналісти, представники шоу-бізнесу. Проект виконується на замовлення Національної телерадіокомпанії Литви (планується створити 25 телепередач). Ідея проекту полягає у популяризації спільної історії Литви і України, ознайомленні глядачів з українською культурою, природними та історичними пам’ятками, сьогоденням, зміцненні литовсько-українських зв’язків.


Судно «Vytautas Didysis» відтворює старовинний литовський корабель 18 ст., фрагменти якого були знайдені на річці Нямунас. Довжина корабля - 13 м, ширина - 2,7 м, його вага становить 4 т.

Серед учасників експедиції: викладач історії Вільнюського університету проф. Альфредас Бумблаускас, керівник Центру академічних справ Університету Міколаса Ріомеріса історик, д-р Барбара Станкевич, історики - Сімонас Тяшкявічюс і Лука Лєскаускайтє, музикознавець та ведуча теле і радіопрограм Зіта Кєлміцкайтє, природознавець і ведучий радіопрограм Селємонас Палтанавічюс, орнітолог Інгріда Мяшкінітє, журналіст і телеведучий Едмундас Якілайтіс, журналіст і телеведуча Едіта Мілдажітє, телеведучий і спортивний коментатор Робертас Пєтраускас, музикант Габріелюс Ляуданскас «Сварас», автогонщик Бенедіктас Ванагас, ресторатор Армінас Дарашявічюс. Капітан корабля – Сімас Кнапкіс. Загалом команда експедиції складається з 43 осіб.


Під час експедиції команда зупинялася у Києві, Переяслав-Хмельницькому, Каневі, Черкасах, Кременчузі, Кам'янському, Дніпрі, Запоріжжі, і ось нарешті литовці дісталися до села Веселого і Херсона. Тут їх зустріли українські історики, археологи, учасники Південної середньовічної експедиції, яка здійснюється в рамках проекту ХМГО «Культурний центр Україна-Литва» та Інституту археології НАН України «Захист історичної спадщини України та Литви на території Херсонської області», що фінансується з коштів Програми розвитку співробітництва та підтримки демократії Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки.


Зустрічали гостей з Литви хлібом-сіллю голова «Культурного центру Україна-Литва» Наталія-Дануте Антано-Бімбірайтє, Почесний консул Литви у Херсоні Віктор Попов, представники Бериславської райдержадміністрації, Веаселовської сільради, Новокаховська організація Українського товариства охорони памятників історії та культури (Тетяна Євсеєва).


Українських пісень заспівав вокальний ансамбль «Дніпряночка». Клуб історичної реконструкції «РарогЪ» створив атмосферу середньовіччя та пригощав стравами за давніми рецептами. А новокаховський кінний клуб та херсонські козаки стали справжньому прикрасою цього дня. Для дітей тут були і їзда на конях, і стрільба по мішенях з луків та арбалетів, і ігрові битви на мечах, і пальба з козацьких гармат.

Відомий український археолог, професор Олександр Симоненко провів для гостей екскурсію по Вежі Вітовта. На заході був присутній заступник директора по реконструкції Каховської ГЕС Арсеній Зеленський, який повідомив, що після присвоєння Дозорній вежі статусу історико-культурного об’єкта національного значення ось будівлі ГЕС-2 перенесли на 50 метрів, і за рахунок зміни геометрії каналу відсунули воду від Вежі ще на 10 метрів. Тепер вода не має підходити до Вежі ближче ніж на 75 метрів (перший варіант був 15 метрів). Крім того, проектом будівництва другої черги Каховської ГЕС передбачено укріплення берегової зони. Таким чином, всі можливі загрози для Вежі Вітовта ліквідовані – запевнив Арсеній Зеленський. Тим не менш, українці та литовці утворили символічне коло захисту вежі, адже боротьба за її збереження ще триває.
Човен «Вітаутас Великий» пришвартувався біля середньовічної «Вежі Вітовта» на Херсонщині


Гостей из Литвы торжественно встретили у Башни Витовта

Просмотров: 38Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все