Проект Культурного центру Україна-Литва «Захист історичної спадщини України та Литви на території Херсонської області» фінансується з коштів Програми розвитку співробітництва та підтримки демократії Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки.

 

Проект реалізується за підтримки Почесного консула Литовської Республіки у Херсонській області Віктора Попова.

ПЕРСПЕКТИВИ

ТА ПЛАНИ

НА МАЙБУТНЄ

1

Об’єднання зусиль українських та литовських фахівців із вивчення спільної культурної спадщини у різних формах наукового співробітництва: участь у спільних проектах,  конференціях, спільних археологічних дослідженнях, публікації результатів досліджень.

2

Розробка проекту створення в Тягині Археологічного парку, який передбачатиме проведення археологічних розкопок та їх консервацію.

3

Віртуальна реконструкція фортеці Тягин (створення  комп’ютерної моделі середньовічного міста) та макету міста-фортеці.

4

Започаткування у Тягині щорічного фестивалю для залучення туристів.

5

Створення спільного українсько-литовського проекту проведення необхідних наукових досліджень Вежі Вітовта (село Веселе Бериславського району на Херсонщині).

6

Чітка фіксація охоронної зони Дозорної вежі (Вежі Вітовта) – пам’ятки національного значення. Забезпечення вільного доступу до неї науковців та туристів. Включення цієї пам’ятки до міжнародних туристичних маршрутів. Розробка заходів щодо її подальшої популяризації.

7

Пошук зацікавлених сторін у Литви для долучення до міжнародного проекту «Середньовічна Балтія і Чорномор’я: матеріальна реконструкція торгових зав’язків» за участі Академії Наук України, Латвії, Туреччини (2015 – 2025 р.р.). Проектом передбачений комплекс археологічних досліджень та експериментальні роботи з реконструкції (виготовлення плавучих засобів), їх випробування на водних артеріях різних природних зон Європи, використання водних та суходільних ділянок торгівельного «бурштинового» шляху або «варяг в греки». В межах тематики Південною Середньовічною експедицією Інституту археології НАНУ здійснюються дослідження комплексу пам’яток фортеці та міста Тягин біля села Тягинка Бериславського району Херсонської області.

Беручи до уваги значення фортеці Тягин в історії України та Литви, пам’ятка набуває не лише національного, але й міжнародного значення. Це є місце переплетіння історичних шляхів цивілізацій тюркських народів і народів Балтії та України.

Відкриття свідчать про необхідність продовження археологічних досліджень, консервацію та музеєфікацію пам’ятки Південного прикордоння культури Великого князівства Литовського і Руського, а також вивчення культури Південної України, її зав’язків та економічного розвитку за часів існування федеративної держави.

Стан збереженості укріплень фортеці дозволяє законсервувати, реставрувати та музеєфікувати оборонні споруди та використати їх у розвитку туристичної діяльності, пропаганді історичного минулого Херсонщини. Тому необхідно вирішити питання щодо охорони залишків фортеці, створення музею «Тягинська фортеця» як основи майбутнього історико-археологічного заповідника.

 

Доктор історичних наук С.О.Біляєва (з матеріалів комплексних досліджень Південної Середньовічної експедиції Інституту археології НАН України)

Попередні розвідкові дослідження (Дозорно вежі) виявили конструктивні особливості нижнього ярусу вежі. З метою встановлення відносної хронології її елементів з кількох отворів під кріплення балок перекриття було взято проби деревини для радіовуглецевого аналізу. Перспективним напрямком досліджень "Вітовтової вежі", безумовно, є повномасштабні археологічні розкопки внутрішнього простору та навколишньої території, реставраційні роботи по збереженню наземної частини споруди, покриття вежі дахом.

 

Доктор історичних наук О.В.Симоненко

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now