top of page

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ

Херсонська міська громадська організація “Культурний центр Україна - Литва” зареєстрована 23 квітня 2009 року. Ми працюємо в сфері збереження та популярізації матеріальної та нематеріальної спадщини, яка належить до історії та культури двох держав – України та Литви, формуванні та просуванні нових підходів до розуміння культури, її цінності та значення для сучасної людини, суспільства. Для нас культура є основою гуманістичного розвитку людини та суспільства. Ми розвиваємо міжнародні культурні, гуманітарні, наукові зв’язки, налагоджуємо  співпрацю з творчими і культурно-просвітницькими організаціями Литви та інших країн. Водночас нашою метою є й поширення та  пропагування української культури за кордоном. 

“Культурний центр Україна - Литва” діє у тісній співпраці з Почесним консулом Литовської Республіки у Херсонській області Віктором Поповим.

TT3.png

ЛИТВА У ХЕРСОНІ

2016 рік

Дні Литви у Херсоні

 

Зустріч литовської делегації з журналістами 9 областей України.

Дні литовського кіно. Лекторій «Кіноіндустрія в Литві».

Вистава «Моє ім'я - Литва/Mano vardas - LIETUVA» народного театру «Пілайтє» на Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії».

Екскурсія – «Литовський маршрут по Херсонщині»

2017 рік

Дні Литви у Херсоні

Міжнародний круглий стіл "Україна і Литва крізь віки: стан і перспективи наукової співпраці".  

Презентація книги «Велика Литва. III том. Україна». Зустріч з авторкою – Бірутє Вальонітє.

Виставка робіт Чюрльоніса «Той, хто приносить вість» за участі директора будинку Чюрльоніса у Вільнюсі Рокаса Зубоваса.

«Лейтгеріс» реконструює балтійські війська IX-XIII століть.

Симфонічний концерт «Вік Чюрльоніса». Камерний оркестр «Гілея» Херсонської обласної філармонії. Солісти – фортепіанний дует Рокас і Соната Зубовас. Диригент – Робертас Шервенікас.

Участь колективів драматичного театру ім. Юозаса Мільтініса (Паневежіс) та народного театру «Пілайтє» у Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії».

Перфоменс біля Вежі Вітовта.

2018 рік

Зустріч біля Вежі Вітовта та у Херсону учасників литовського телевізійного проекту «Національна експедиція», які з 22 червня по 12 липня подорожували по Дніпру на дерев’яному судні «Vytautas Didysis» («Вітовт Великий»). Відомі литовські історики, журналісти, представники шоу-бізнесу подорожували з метою розповісти литовцям про сучасне життя в Україні, про її природні, архітектурні та культурні багатства.

Зустріч литовських байкерів, які проїхали  тисячі кілометрів, щоб у День державності заспівати гімн Литви біля вежі Вітовта на Херсонщині.

Участь у велопробігу литовців півднем України, який проходить в знак підтвердження дружніх відносин наших народів. Колону з 19-ти велосипедистів очолив депутат парламенту Литви та екс-прем'єр Андрюс Кубілююс. Маршрут пробігу пройшов через міста Херсон, Миколаїв, Одесу та Ізмаїл.

Видання книги «Світло і тіні» Першої Республіки: Литовська держава у 1918–1940 роках». Автор - Артем Петрик, викладач Херсонського державного університету, у своїй праці розкрив секрет побудови в Литві суспільного проекту міжнаціонального консенсусу та мирного співжиття різних етносів під гаслом «Литва – дім для всіх». Книгу видано за підтримки Херсонської міської ради. Її презентовано у Херсоні та на Львівському форумі видавців.

Сприяння дослідженню двох памяток національного значення – Дозорної Вежі та Видання Монографії Інституту археології Національної академії наук України: «НА РОЗІ ДВОХ СВІТІВ: історична спадщина України та Литви на території Херсонської області». У монографії акумульовані результати двох археологічних експедицій - розкопки фортеці Тягин та дослідження Дозорної вежі (Вежі Вітовта), які відбулися у 2018 році за підтримки проекту Культурного центру Україна-Литва «Захист історичної спадщини України та Литви на території Херсонської області», що фінансується з коштів Програми розвитку співробітництва та підтримки демократії Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки.

х2.jpeg
В_ПОПОВ 1.jpg
х3.jpeg

ХЕРСОН У ЛИТВІ

2015 рік

Вільнюс. Форум „Стоп війні на Сході Європи“ – дводенна зустріч активістів, волонтерів, громадських діячів, представників громадських організацій і благодійних фондів.

2016 рік

Дні Херсонщини в Литві

Виступ бандуристів з Херсону на відкритті XIII Вільнюського міжнародного фестивалю документальних фільмів.

Святкування Дня єдності балтів.

Виставка робіт навчально-естетичного комплексу м. Херсона у Вільнюській школі мистецтв ім.Чюрльоніса. 

Виставка робіт херсонських майстрів «Українські народні ремесла».

Парад вишиванок у Вільнюсі.

Фестиваль народної творчості у парку Пілайтє.

 

Вільнюс. Прем’єра в Литві номінанта на «Оскар» - фільму «Українські Шерифи».

 

Каунас. Офіційні зустрічі представників муніципалітетів Каунасу та Херсону. Зустріч волонтерів, ветеранів АТО із литовськими волонтерами та організацією «Литовські стрільці».

л3.JPG
л4.JPG
хронология.JPG

Окреме місце у діяльності «Культурного центру Україна-Литва» займає адвокаційна кампанія по збереженню Дозорної вежі – спільної історико-культурної спадщини двох країни. Кампанія триває з 2016 року. До неї долучилися провідні фахівці, громадські діячі, наукові та культурні організації двох країн. Наведемо коротку хронологію:

2016 рік – виявлено загрозу збереженню Дозорної вежі у зв’язку з планами будівництва другої черги Каховської ГЕС. Надіслано інформаційні запити до обласного управління архітектури. З’ясовано, що Дозорна вежа колись мала статус пам’ятки місцевого значення (XVIII-XIX століття, як частина садиби Трубецьких), але наразі статусу в нормативних документах немає. Охоронного договору з власником немає. Охоронної зони немає.

5 квітня 2016 р. - засідання обласної Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини. Дозорна вежа внесена в Перелік щойно виявлених пам’яток історії та культури, споруджених та виявлених на території області для подальшого їх взяття на державний облік та під державну охорону як щойно виявлені пам’ятки культурної спадщини Херсонської області. Підготовлено паспорт об’єкта з запропонованою охоронною зоною для направлення до Міністерства культури України.

16 грудня 2016 року - Дозорна вежа була внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення та датуванням 1880 – 1890 рр. з рекомендацією внесення до реєстру за категорією національного значення.

 

2016 р. – отримано Висновки за результатами досліджень складу будівельних розчинів з мурування Башти Вітовта, у яких, зокрема, зазначено: «Структура мурування оборонних башт і стін литовського періоду – камінь-плитняк на вапняно-піщано-карбонатному розчині. … Безперечно, башта заслуговує на увагу пам’яткоохоронних органів, науково-методичне обстеження та охорону як пам’ятка історії і архітектури відповідного історичного періоду України. По суті, це має бути пам’ятка архітектури національного значення. Для отримання такого статусу необхідно провести повний комплекс відповідних пошукових, можливо, архітектурно-археологічних досліджень. Прикро, що архітектурний об’єкт, який знаходиться на місці старовинної переправи з лівого на правий берег Дніпра, ще не досліджений належним чином.

 

6 листопада 2017 р. – звернення до Херсонської обласної ради з проханням сприяти прискоренню внесення Кабінетом Міністрів України Дозорної вежі до Державного реєстру пам’яток культурної спадщини національного значення та повідомити Міністерство енергетики про необхідність при розгляді проекту будівництва Каховської ГЕС-2  врахувати пропозиції, що було внесене на громадських обговореннях, а саме: відвести русло каналу від стін башти на 100 метрів згідно нормативної охоронної зони для таких об’єктів, залишити територію башти доступною для вільного відвідування.

 

7 листопада 2017 р. – аналогічне звернення до Прем’єр-міністра України  Володимира Гройсмана,

Міністра Культури Євгена Нищука, Міністра енергетики Ігоря Насалика, Голови представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер, Посла Литовської Республіки в Україні Марюса Януконіса.

 

25 січня 2018 р. – Постановою Кабінету Міністрів України Дозорна вежа нарешті внесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України зі статусом об'єкту культурної спадщини національного значення.

 

Серпень 2018 р. – вчені Інституту археології Національної академії наук України розпочали дослідження Дозорної вежі. Дослідженням керує доктор історичних наук О.Симоненко.

 

Вересень 2018 р. – видано монографію Інституту археології Національної академії наук України «НА РОЗІ ДВОХ СВІТІВ: історична спадщина України та Литви на території Херсонської області», у якій опубліковано нові відкриття та науково доведено необхідність та важливість подальших досліджень не лише для історії та культури двох країн, але й для розуміння євразійських цивілізаційних процесів.

 

Що далі? Попри те, що Дозорна вежа отримала статус пам’ятки національного значення, а керівництво проектуючої ГЕС-2 організації запевнило, що охоронна зона буде складати 75 метрів, досі у жодному документі немає нормативно затвердженої охоронної зони. Охоронна зона має бути складовою частиною паспортних документів на об’єкт, проте її затвердження досі гальмується. Отже, кампанія триває. Приєднуйтеся!

 

 

Адреса організації: 73025, Херсонська обл., місто Херсон, вул. Петренка, будинок 18.

Голова правління - Наталя-Дануте Антано Бімбірайте

Контактна адреса для листування та співпраці: bimbirayte@gmail.com

bottom of page