top of page
Поиск

«Світло і тіні» Першої Республіки

  • Фото автора: ukrlitva
    ukrlitva
  • 10 мая 2018 г.
  • 2 мин. чтения

«Світло і тіні» Першої Республіки: у Херсоні видано книгу по історії міжвоєнної Литви (1918 - 1940)



Це книга про те, як мрія одного народу про волю стала реальністю. Вона називається «Світло і тіні» Першої Республіки: Литовська держава у 1918–1940 роках». Її автор – Артем Петрик, кандидат історичних наук, викладач кафедри філософії та соціально-гуманітарних наук Херсонського державного університету, працював над нею понад два роки.


Видання присвячене сторіччю відновлення Литовської держави, знакової події, яка відзначається на всьому просторі від Балтії до Чорного моря у 2018 році. Це перша подібна праця на українських теренах. Вона в доступному, популярному стилі доносить до читача історію литовського досвіду державотворення першої половини ХХ ст., у важкий період між війнами. Для литовців у цей хронологічний відрізок вмістилася ціла епоха, що стала добою великої крові і величезних жертв, покладених народом з балтійських берегів на вівтар незалежності.



Окреме місце займає питання україно-литовських взаємин. Якою була роль Литви у сприянні українському національному руху? Що поєднувало патріотичні сили обох народів? Чому литовський досвід розбудови власної держави виявився настільки вдалим, і як нам сьогодні використати його у справі розбудови сучасної України?


Перед читачами розкриваються різні аспекти життя Першої Литовської республіки: збройна боротьба за самостійність і соборність литовських земель (1918-1923 рр.), розбудова національної державності та формування литовської політичної нації у роки після Війни за незалежність тощо.


За словами автора, значна частина книги присвячена людині, без якої історія Литовської республіки була б іншою – Сметону. Його слова «Литва – це не географічне, не політичне поняття. Литва – це свобода» стали лозунгом боротьби за незалежність.



Особливу увагу приділено успішному досвіду економічних реформ литовських урядів часів «Хороших років» (1926 – 1938 рр.) та побудові у Литві суспільного проекту міжнаціонального консенсусу та мирного співжиття різних етносів під гаслом «Литва – дім для всіх».

Книга розрахована на широке коло читачів. Її видання здійснене ХМГО «Культурний центр Україна-Литва» за підтримки депутатського корпусу Херсонської міської ради.

 
 
 

Comments


ZZZZZZ.png

Проект Культурного центру Україна-Литва «Захист історичної спадщини України та Литви на території Херсонської області» фінансується з коштів Програми розвитку співробітництва та підтримки демократії Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки.

 

Проект реалізується за підтримки Почесного консула Литовської Республіки у Херсонській області Віктора Попова.

bottom of page